Вітаю Вас Гість!
Середа, 23.05.2018, 13:51
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Мапа гостей

Важливо

Адреса нашого сайту змінилась, прошу заходити до нас за адресою bratkozak.com.ua

Наша кнопка

Випадкове фото

Останні статті

Погода

Українська рейтингова система Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Каталог статей

Головна » Статті » Історична зброя

Опис зразків куль ручної вогнепальної зброї часів Кримської війни 1853-1856рр.

Нещодавно у Луцьку відбулась конференція – з’їзд працівників музеїв Волині на тему інтерактивних музейних виставок. За основу пропонували виставку у Луцького краєзнавчого музею «Правічне козацьке коло» створену Козацьким Стрілецьким Братством. На цьому з’їзді директор Любомильського краєзнавчого музею Остапюк Олександр Дмитрович звернувся до гарматного Братства Володимира Перчука за допомогою у описі куль часів Кримської війни.

Пропонуємо вашій увазі коротку характеристику опрацьованих нових зразків якими музей поділився з Братством для поповнення виставки «Правічне козацьке коло».

Кримська війна стала змаганням нарізної і гладкоствольної  піхотної зброї. На той час використовувалась зброя дульнозарядна, здебільшого капсульна, приблизно однакова в швидкострільності. Принципова відмінність була в прицільній дальності пострілу. На початок війни доля нарізної зброї в російській армії складала 4 -5%; на кінець війни -13,4%. Французька армія була озброєна нарізною зброєю приблизно на 30%, англійська – на 50%. На озброєнні французької армії були штуцери Тувенена з прицільною дальністю 1100 м, англійської – гвинтівками «Енфілд» М1853 з кулями Міньє або кулями Енфілда і прицільною дальністю до 914м. Їх прицільний вогонь перекривав дальність російських гладкоствольних рушниць вчетверо і навіть гладкоствольних гармат, що дозволяло противнику уражати не тільки передові лави російської армії, а й навіть артилерію і обоз, при цьому будучи в повній безпеці.

Перейдемо до опису зразків.Зр.№1.

Вага кулі – 52,6гр. Діаметр кулі - 17,2 мм. Висота кулі – 18 мм.

Це куля конструкції французького конструктора Тамізьє для штуцера розробки полковника Л.Тувенена зразка 1842р. калібру17,78мм.

Зр.№2,3.

Вага зразка №2 - 44,3гр.

Вага зразка №3 – 42,8гр.

Діаметр куль – 18мм. Висота куль –26мм.  Обидва зразки – це кулі конструкції офіцера французької армії Шарля Клода Етьєна Міньє, розробка 1847р.Тоді перед зброярами стояла проблема надійного закривання дула рушниці під час пострілу. Протікання порохових газів мимо кулі через її нещільне прилягання до каналу дула зменшувало тиск і зменшувало дальність пострілу .Одним з рішень проблеми були кулі, які під час пострілу розширюються, щільно притискаються до стінок дула. Конструкція Міньє передбачала пустотілу кулю з залізним поршнем, який під дією газів рухався вперед по ніші в кулі і розширяв її. Саме такі кулі є  під №2,3.


На зразку №2 залізний поршень є в наявності, на зразку №3 він відсутній.

Зр.№4.

Вага кулі -34 гр. Діаметр кулі – 14,5 мм. Висота кулі – 26мм.Це штатна куля для англійської гвинтівки конструкції Енфілда  - М1853. Куля має в донній частині заглиблення, яке дає той же ефект, що поршень в конструкції  Міньє.

 
Зр.№5.

Вага кулі – 29гр. Діаметр кулі – 17,5мм. Висота кулі – 16,5мм.

Це куля конструкції начальника Венсенської стрілецької школи полковника Нейсслера. У перший період Кримської війни  ці кулі застосовували французи для стрільби з гладкствольної зброї. Куля Нейсслера за рахунок конструкції хвостовика теж розширялась при пострілі, що збільшувало прицільну дальність зброї. Так при послідуючому застосуванні цих куль в російській армії (прийнято на озброєння у 1855р.)прицільна дальність пострілу з гладко ствольної штатної російської рушниці зросла з 300 до 600 кроків.


Зр.№6.

Діаметр кулі – 19,5мм. Вага кулі – 31,2гр. Це сферична куля для стрільби з гладко ствольної зброї. Застосовувалась в арміях обох воюючих сторін.


Категорія: Історична зброя | Додав: Соломія (02.11.2009) | Автор: Володимир Перчук
Переглядів: 3145 | Коментарі: 1 | Теги: Зброя, кулі, Кримська війна, ручна вогнепальна зброя
Всього коментарів: 0
avatar