Вітаю Вас Гість!
Неділя, 18.03.2018, 23:49
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Мапа гостей

Важливо

Адреса нашого сайту змінилась, прошу заходити до нас за адресою bratkozak.com.ua

Наша кнопка

Випадкове фото

Останні статті

Погода

Українська рейтингова система Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Каталог статей

Головна » Статті » Історична зброя

Шкіряні гармати
Багато казок і байок доходить до нашого часу про козаків. Вони і від куль ухилялись і на повсті ріки перепливали і з шкіряних гармат ворога кам`яним дощем поливали. Отож бо й воно, що як би це фантастично не звучало, а розповіді таки, були правдивими.

Шведський король Густав ІІ Адольф, по пропозиції полковника Мельхіора фон Вурмбрандта і барона Роберта Скотта, в 1626 році ввів на озброєння своєї армії 4-фунтові  (84мм) шкіряні гармати. Звичайно, ці гармати не були повністю шкіряними. Шкіряні гармати мали дуже тонке мідне або бронзове  дуло товщиною ¼ калібру, яке трохи потовщувалось біля зарядної камери. Дуло стягувалося залізними обручами, відстань між якими дорівнювала калібру гармати. Потім дуло обмотувалося просмоленою мотузкою або полотном і кінськими жилами, а зверху обшивалося шкірою, яка була просочена дьогтем. Зовні одягався залізний обруч з двома цапфами. Важила гармата приблизно три пуди (48 кг) і легко перевозилася на лафеті  одним конем або двома людьми. Стріляли шкіряні гармати виключно картеччю, як свинцевою, так і кам’яною.


В 1626 – 1630 роках шкіряні гармати приймали участь в ряді боїв. Вони були легкими в користуванні, але мали ряд принципових недоліків:


1. Через погану теплопровідність шкіри гармати дуже нагрівалися після 8-10 пострілів. При цьому внутрішнє мідне або бронзове дуло при пострілах вигорало. В  заглибинах, що утворилися в стінках дула, затримувалися залишки тліючого картуза ( мішок для порохового заряду), що ставало причиною самовільних пострілів і нещасних випадків. Шкіряна обшивка часто займалась.


2. Дані гармати мали недостатню механічну міцність і не допускали стрільби ядрами, що принципово зменшувало можливість їх використання в бою.


Тому, уже в 1631 році шкіряні гармати в шведській армії були замінені на легкі чавунні.


Частина цих гармат різними шляхами потрапила в польську армію, а потім і до козаків. Враховуючи їхню малу вагу, що було принциповим для мобільного козацького війська, ці гармати певний час використовувалися і в Україні, про що свідчать неодноразові згадки про  «Шкіряні козацькі гармати»  в тогочасних документах.

Категорія: Історична зброя | Додав: Соломія (16.11.2009) | Автор: Володимир Перчук
Переглядів: 1668 | Коментарі: 1 | Теги: шкіряні гармати, цікаве, козацькі шкіряні гармати, козаки, козак, гармата, козацький гумор
Всього коментарів: 1
avatar
1
"Теперь я знаю, зачем нужен Кожаный Зуб" - сказал Маугли :)
avatar