Вітаю Вас Гість!
Вівторок, 24.04.2018, 00:01
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Мапа гостей

Важливо

Адреса нашого сайту змінилась, прошу заходити до нас за адресою bratkozak.com.ua

Наша кнопка

Випадкове фото

Останні статті

Погода

Українська рейтингова система Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Каталог статей

Головна » Статті » Національна ідея

Час нашої дії (до виходу в світ книги Б.Гориня Не тільки про себе)
Богдан Горинь
(до виходу в світ книги Б.Гориня Не тільки про себе: докум.роман-колаж : кн.3-К.: вид-во Пульсари,2010р.)

Фундаментальний третій том мемуарно-документальної праці Богдана Гориня «Не тільки про себе» присвячено висвітленню бурхливого громадського життя, як самого автора так і національно-визвольної діяльності його побратимів, позиції різних суспільних середовищ в Україні за 1985-1990р.р. Книга передусім характерна насиченням оригінальними джерельними матеріалами. У науковий обіг автор вводить унікальні документи і матеріали, причому часто вперше. Тут основна його увага присвячена тому, чим він жив і пломенів: що, коли, ким і як робилось тоді задля розгортання демократичного визвольного руху, відродження української культури і духовності на тернистому шляху до відновлення нашої держави.

Висвітлення процесу створення незалежних журналів та альманахів «Український вісник», «Кафедра», «Євшан-зілля», інформбюлетнів, які зайняли у певний час провідне місце у пробудженні національної гідності гноблених українців та національно-культурного розвою українства. Крок за кроком, документ за документом, вимальовують поступ творення громадських неформальних об'єднань. У ряді цих організацій Б.Горинь був серед перших організаторів, тих безстрашних сміливців, за якими вже могли гуртуватися інші, ширші ряди борців. Тут якнайдетальніше аналізується віднова діяльності Української Гельсинської Групи, творення Української Гельсинської Спілки, Народного Руху України за перебудову, інших громадських формацій : УКК, Товариства рідної мови, Товариства Лева та ін. Вперше у книзі даються витяги із неоприлюднених ще стенограм, протоколів засідань, резолюцій мітингів, інших документів, цінних фото. І що особливо значимо, знайдено і подано ряд документів КГБ, як реакцію на ті чи інші заходи національної опозиції.

Як ніхто інший, Б.Горинь постійно надавав особливу увагу документуванню подій. Зокрема він завше намагався усе записувати на диктофон. Через те у нього, як ні в кого іншого із безпосередніх учасників подій, є маса унікальних записів доповідей, виступів на мітингах, протоколів багаточисленних засідань та нарад, дискусійних зустрічей, навіть розмов у правоохоронних органах. І у своїй книзі Б.Горинь частину їх вперше оприлюднює. Цим матеріалам для істориків немає ціни ! Взагалі третій том, як і два попередні, вибудуваний виключно на фактах, документах, листах, щоденниках, світлинах... З них для читача проявляється до найменших нюансів той буремний час, його перипетії, тривоги, а головне надії та сподівання. Тут боротьба українського народу за свободу, культуру і державу абсолютно персоніфікована. Ця особливість даної праці вирізняє її на фоні багатьох книг, присвячених даній добі інших авторів, часто поверхових,  неточних і не обгрунтованих матеріалами їх тверджень чи описів подій. У Б.Гориня приблизних речей немає – він завше точний і конкретний.

Духовна енергія мітингового піднесення у Львові кінця 1980-х -поч.1990-х р.р. подана так живо, що у читача, який був учасником, чи хоч би свідком цих подій, викликає і сьогодні невимовне хвилювання й душевне піднесення. Сьогодні, через 20 літ морально-психологічний клімат і настрій до боротьби в Україні, і у Львові зокрема, вже не той, що був тоді. Зараз здається, що українці немов би втомились від навали облуди, брехні і лукавства влади, антиукраїнства «совків» та «совєтоязичних», підлості кремлівських імператорів, грабежу кримінальної олігархії, маси штучних проблем кинутих на голови людей, щоб вони часом не випростали хребет і не скинули кровопивць. А може це затишшя перед бурею ?!

Із віддалі пройдених 20 літ здається, що нам, учасникам подій,  все відомо про те що було, але вже не завше ясно чого так було. А зовсім уже приблизно і стереотипно цей процес зафіксовано у народній пам'яті. Тож потрібні масштабні історичні дослідження процесів, щоб чіткіше розуміти – звідки йдем, як ідем і куди прямуємо. Адже не ті біля керма державної машини та і місцевих влад, що йшли безстрашно на прю із монстром СРСР – КПСС-КГБ, що бились за свободу і демократію. Чужинці та пройдисвіти знову правлять бал, грабують і кермують, а ще й повчають, з пантелики збивають, грабують, брешуть, продають. Отож потрібне знову те завзяття, щоб сміття винести із  хати геть.

Подиву гідна праця «Не тільки про себе», виконана нашим сучасником, за живими слідами подій, активним співтворцем  цих історичних дій, невтомним і талановитим революціонером, і водночас душевним, славним та інтелігентним львів'янином – Богданом Горинем.

2011

Всеволод Іськів

Категорія: Національна ідея | Додав: Соломія (18.06.2011) | Автор: Всеволод Іськів
Переглядів: 1141 | Теги: документальний роман, Богдан, Горинь, роман, книжка, Не тільки про себе
Всього коментарів: 0
avatar