Вітаю Вас Гість!
Середа, 23.05.2018, 13:52
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Мапа гостей

Важливо

Адреса нашого сайту змінилась, прошу заходити до нас за адресою bratkozak.com.ua

Наша кнопка

Випадкове фото

Останні статті

Погода

Українська рейтингова система Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Каталог статей

Головна » Статті » Різне

Козацтво Канівщини
Канів з давніх-давен мав сакральне значення для всієї Руси – України.  На південній межі міста, на території масиву заповідника розташована над самим берегом Дніпра – Княжа гора, ще за часів дохристиянської Русі тут знаходилось літописне місто Родень ( розкопане академіком М.Ф. Біляшівським в 19 сторіччі). Це було не просто місто фортеця на рубежі між степом і лісом, це було місто єдиного бога – Рода, творця всього сущого на Землі, якого вже тоді знали наші предки (РОДина, наРОД, приРОДа, наРОДжений). Род зображався соколом, якого ми зараз в стилізованому вигляді бачимо в нашому тризубі, одразу сама по собі виникає думка, наш державний прапор з тризубом – Бог дивиться на свою землю. Це в цьому місці один із дітей Рода, Дажбог – закохався в русалку Рось і в них з’явився син – Перун повелитель грому і блискавок, до речі на Канівщині, за офіційними даними, найбільша кількість гроз на рік.


Канівщина


Тут жили Руси. Пасіонарний прошарок воїнів – Руси зуміли завоювати першість серед різних арійських племен. При цьому самі Руси, мали свої землі, які більше нагадували воєнні бази. Однією з таких баз був «острів Русів» (сьогодні острів Хортиця на Дніпрі), описаний арабськими мандрівними дослідниками. Такою ж базою є легендарний острів Руян (Буян з російських казок), заселений Русами-руянами (а це вже оповідь про Атлантиду).Каста Русів була на службі у київського князя – араби пишуть, острів Русів підпорядковувався руському правителю. Він використовував їх для укріплення єдності і сили полян – Русі. Цю касту ми тепер називаємо козацтвом, яке також представляло собою окремий військовий прошарок, що проживає на власних територіях.

Цікаво, що образ Руса (в описі візантійця Льва Діакона) дуже схожий з образом козака – воїна Запорозької Січі «Голова в нього була цілком гола, але з одної сторони її звисав жмут волосся…».Про зовнішність і про одяг русів можна також судити по більш пізньому опису арабських істориків  Ібн Русте, Гардізі, ал-Мукаддасі. Ібн Русте в своїй енциклопедії «ал-А’лак ан-нафіса» — «Дорогі цінності» (10с. Н.е) писав про русів: «Вони хоробрі та мужні... Вони високого зросту, статні і сміливі при нападі… Руси носять широкі шаровари, на які використовують сто ліктів матерії. Одягаючи подібні шаровари, збирають їх в збірку біля колін, до яких потім і прив'язують… Всі вони постійно носять мечі…» А в перському географічному трактаті «Худуд ал-‘Алам» додано: «Вони руси шиють шапки з шерсті з хвостами що звисають на потилиці». Як бачимо, ці описи дають нам  образ козака – запорожця. Очевидно потомки касти Русів брали активну участь в творенні козацтва.
Представники «касти» Русів часто захоплювали владу в окремих слов’янських племенах. Потім ці племена запроваджували своє панування над іншими племенами. Так сталось і з полянами, яких очолили Руси Кия, що заснували Київ.

Після монголо-татарської навали Родень вже як духовний центр не відновився, почав набирати силу як військовий козацький центр Канів.

Мабуть ніхто не буде сперечатися, що нас називали Русами, Русинами ( називний відмінок), бо племена які Русинам належали відповідно називалися руськими (див «Украдене ім`я. Чому русини стали українцями» Є.Наконечний Нац. Академія наук Укр. Львів. наукова бібл. ім. Стефаника України, Львів-2001).

В початку офіційної історичної козацької доби, як відомо першими козацькими ватажками були Остафій Дашкевич та Дмитро Вишневецький (Байда) – старости Канівський і Черкаський. В Каневі стояв козацький монастир, де добували віку запорожці, і за старою традицією ховали своїх ватажків в місті споконвічного існування. В Каневі поховані Самійло Кішка, Яків Шах та Іван Підкова. Як відомо Підкову стратили у Львові, тіло якого козаки аж звідти перевезли на поховання до Канева під Чернечу гору. Цей факт говорить сам за себе про значимість Канева для козацтва на той час. А згодом на цій самій горі, за останньою волею, заповів поховати себе Тарас Шевченко, і Чернечу починають називати Тарасовою горою. Кобзар добре знав історію своєї України, і його вибір зумовили не тільки краєвиди Дніпра та Канівських гір.
Канівський полк був одним із перших шести козацьких територіальних формувань, які виникли після 1625 року. На Запоріжжі вже існував Канівський курінь. У Реєстрах 1649р. майже 8% Війська Запорожського – це канівські полчани. За даними упорядників реєстру Канівський полк нараховував 3167 козаків. Полк мав 16 військово-адміністративних одиниць (сотень), які охоплювали обидва береги Дніпра навколо Канева: перша Литвинецька сотня, друга Пекарська сотня, третя Канівська (Костянецька) сотня, Келебердянська сотня, Клепачівська сотня, шоста Леплявська сотня, сьома Канівська сотня, восьма Прохорівська сотня, дев’ята Канівська сотня, Межиріцька сотня, Трахтемирівська сотня, Іржищівська сотня, Кононоцька сотня, Маслівська сотня, Михайлівська сотня, Стайківська сотня.

А далі були чорні сторінки нашої історії, 1654 рік, Андрусівський договір 1667р. і черговий поділ України, Велика Руїна, 1709р. Батурин і 4 червня 1775р. Полилося багато української крові і в 20 сторіччі: україно-московська війна,  громадянська війна, голодомор 33 року, Друга світова, репресії та табори радянської влади. Страшні часи які потрібно пам’ятати. Яка то має бути сила того люду, що після таких випробувань ще може говорити своєю мовою. Причина нашого стану мабуть і у тому що ми постраждали більше від внутрішнього ворога ніж від зовнішнього.


Канівське козацтво
За часів незалежної України в Каневі починає потроху відроджуватись козацтво, давні традиції, історія яку на жаль мало хто знає. Перші козацькі формування скоріше носять клубний характер, це і не дивно, адже тяжко поставити на ноги те що майже декілька сот років намагалися знищити. 22 червня 2002 року в Києві рішенням установчих зборів було створено МГО «Міжнародний Союз Козацтва» в яку і ввійшло наше теперішнє формування Канівський полк. Насамперед ми ставимо першочерговим завданням, шляхом пошуку нащадків козацьких родин на Канівщині, відродити полковий устрій, об`єднати в козацтво людей які сповідують козацький спосіб життя та світогляд. Проводяться заходи скеровані як на пряму співпрацю з місцевою владою, так і проведення козаків на керівні посади, а саме: голів сільрад, депутатів місцевих та районної ради, в установи та організації. Одну з ключових функцій відведено роботі з молоддю. Зацікавлені у наведенні контактів з іншими козацькими підрозділами та формуваннями України. В полку створено ряд підрозділів які мають нести відповідальність за той чи інший напрямок роботи, а саме: екологічна безпека (козаки є громадськими інспекторами з охорони навколишнього середовища), охорона громадського порядку в місті та по селах, підрозділ який проводить охоронну діяльність, підрозділ з ідеологічної роботи серед козацтва та населення,  та інше. На даний час мабуть якщо покласти руку на серце, то наше формування ще слабко стоїть на ногах, бо відсутні кошти, недостатня підтримка на державному рівні, та й Канів не той що був колись….. Але так хочеться перефразувати Кобзаря, нехай батько прощає:

 «Ще вернуться запорожці,

Ще встануть гетьмани,

Ще покриють Україну

Червоні жупани……»

 

СЛАВА УКРАЇНІ!


Петриченко Олег
заступник отамана
Канівського полку по ідеологічній роботі

Категорія: Різне | Додав: Соломія (09.03.2010) | Автор: Олег Петриченко
Переглядів: 2743 | Коментарі: 2 | Теги: канівські козаки, Канів, козаки, козак, канівський полк, канівське козацтво
Всього коментарів: 2
avatar
1
Дуже добре що на Канівщині є козацький полк. І правильно, що ставку треба ставити, на підростаюче покоління. У мене є перевірена ідея "Козацького "кадетского" корпуса" для хлопчаків віком від 12 і до 18 років, з одержанням середнйої освіти. Якщо Вас це зацікавило--пишіть. Буду дуже радий Вам допомогти в цому. Світличній Вячеслав Миколайович.
avatar
2
Справа в тому що державою запроваджено в школах дитячо-юнацьку військово-спортивну патріотичну гру Українського козацтва "Сокіл" ("Джура") і на цей момент козацтво підтримує саме цю співпрацю з освітянськими закладами. Щодо кадетської школи маю мало інформації. Тому прошу подати ширшу інформацію на нашу почтову скриньку.
avatar