Вітаю Вас Гість!
Понеділок, 23.04.2018, 23:51
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Мапа гостей

Важливо

Адреса нашого сайту змінилась, прошу заходити до нас за адресою bratkozak.com.ua

Наша кнопка

Випадкове фото

Останні статті

Погода

Українська рейтингова система Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Каталог статей

Головна » Статті » Історія

Унікальна пам`ятка української сфарагістики
Навесні 1994 р. під час земляних робіт на городах селища Кічкас, що складає верхню за течією частку Заводського району лівобережжя міста Запоріжжя, було знайдено бронзову печатку. Випадкову знахідку у тому ж році було придбано в колекцію Запорізького обласного краєзнавчого музею за 8 млн. 100 тис. карбованців [1].

Печатка має правильну круглу форму. її діаметр складає
33 мм, а товщина - 8 мм. У верхній частині печатки зроблено вертикальний штир квадратного перетину 3x3 мм для закріплення дерев'яної ручки, що відсутня. Висота штиря, який вгору трохи загострюється, складає 26 мм.

На "робочій" частині печатки дзеркально вирізано наступні написи та зображення (рисі)
[2]: по зовнішньому краю печатки розміщено напис: "ГОСПОДАРЬ ХОРТЕЦЬКОГО КІННОГО ПОЛКУ". Початок і кінець напису розділені ромбовидним знаком з косим хрестом. В центрі печатки у підквадратному ромбі зображено гербовий знак у вигляді тризуба. Ліворуч від тризуба вирізано літеру "У", над центральною частиною тризуба - літеру "Н.'\ а праворуч від гербу -"Р." - тобто скорочений напис "Українська Народна Республіка". Написи та зображення на печатці свідчать, що належала вона військовій людині - господарю (господарнику, керуючому господарчими справами) кінного полку, що мав назву "Хортицький". Замовляла печатку особа не обізнана з історією Запорожжя. Тому в назві полку присутня помилка: літера "И" помилково замінена на "Е".

На жаль, нам не вдалося виявити бодай якісь відомості про Хортицький кінний полк
часів Української Народної Республіки. Вважаємо, що знахідка може бути пов'язана з подіями квітня-червня 1918 p., що відбувалися у м.Олександрівську. Тоді, як відомо, українська Запорозька дивізія під командуванням полковника Болбочана, разом з австрійськими військами за участю українських січових стрільців вибила з міста більшовиків [3, с.417]. Збереглися такі свідчення очевидців про Запорозьку дивізію: "Це була своєрідна революційна військова організація, що прийняла багато звичаїв давніх Запоріжців. Та була вона найкращою бойовою одиницею тодішньої української армії. її старшина та козаки, серед яких служило багато інтелігентів, визначались великим патріотизмом, відвагою і завзяттям" [4, с.98]. Спільне тривале перебування Запорозької дивізії та Українських січових стрільців в Олександрівську на Запорожжі сприяли відродженню традицій запорозького козацтва. Відомо, зокрема, що тоді військовими була проведена на острові Хортиці панахида в пам'ять про запорозьких козаків.

Не виключено, що саме в той час, в період постійного реформування українських
збройних сил, було зроблено спробу створити Хортицький кінний полк у складі Запорозької дивізії. Створений тоді такий полк міг увійти у склад VUI-ro Катеринославського корпусу при реформуванні української армії вже гетьманом П.Скоропадським. Тоді в українському війську були створені кінні полки під назвами "Чугусвський", "Ізюмський", "Стародубський'*, "Вознесенський", "Новгородсіверський", "Білгородський" та інші [3, с.429-430].

Впевнені, що з часом до печатки з колекції Запорізького обласного краєзнавчого музею знайдеться інформація про Хортицький кінний полк і з інших історичних джерел. Поки ж відзначимо, що українська сфрагістика доби змагань України за державність початку XX століття
поповнилася унікальною пам'яткою - військовою полковою печаткою.Печатка Хортицького полку
Література
1.     Інв. ЗКМ КВ-50674/В-4136.
2.    
Наводимо малюнок відбитку печатки.

3.     Крип'якевич І., Гнатевич Б. Історія українського війська. -Львів: Видання І. Тиктора, 1936. -Т.2.-568 с.
4.     Українські січові стрільці, 1914-1920. За ред. Б.Гнаткевичата ін. - Репринт. Відтворення з вид. 1935 р. -Львів: Слово, 1991. - 159 с
Джерело: http://Науково-теоретичний щорічник "МУЗЕЙНИЙ ВІСНИК" Запоріжжя 2003
Категорія: Історія | Додав: Соломія (26.10.2010) | Автор: Шаповалов Г.І.
Переглядів: 2233 | Коментарі: 1 | Теги: УНР, козаки, кінний полк, козак, Болбочан, печатка, Запорізький обласний краєзнавчий му
Всього коментарів: 0
avatar